13.08.2023  07:30   Рита Парфенова

13 серпня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня

У другу неділю серпня відзначається День будівельника.

День будівельника

День будівельника перейшов до українського календаря свят із «радянського минулого». Вперше професійне свято працівників будівельних галузей відзначалося у СРСР 12 серпня 1956 року.

Цікаво, що багато традицій, закладених на зорі святкування Дня будівельника, дійшли і до наших днів. Традиційно цього дня здаються нові об'єкти: школи, лікарні, мости, житлові будинки. Цього дня проходять різноманітні урочисті зустрічі будівельників, вітальні концерти для працівників цієї галузі, з врученням державних нагород найкращим із них та вшануванням будівельників-ветеранів.

* * *

Сьогодні до них приєднуються працівники найгуманнішої професії для братів наших менших – ветеринари. Щороку другої неділі відзначається День працівників ветеринарної медицини.

Статус офіційного національного свята отримав відносно нещодавно – на початку тисячоліття. 1 листопада 2001 року другий президент України Леонід Кучма підписав відповідний указ.

Цього дня традиційно згадують відомий вислів: "Медицина лікує людину, а ветеринарія оберігає людство". І це невипадково: саме завдяки роботі ветеринарів вдається запобігати епідеміям серед худоби, які в іншому випадку могли б призвести до найважчих наслідків – аж до масштабного голоду та поширення небезпечних захворювань серед людей.

Окрім професійного свята національного масштабу, ветеринари України можуть відзначати також Міжнародний день ветеринарного лікаря (він святкується наприкінці квітня), а багато з них – Православний день ветеринару. Він з'явився у календарі у 2011 році і випадає на 31 серпня – день святих Флора та Лавра, які вважаються покровителями худоби. Також свій захисник у ветеринарів є й у католицькій церкві. Їм прийнято вважати святого Елігію, день пам'яті якого відзначається 1 грудня.

* * *

Міжнародний день ліворуких вперше відзначили 13 серпня 1992 року з ініціативи британського Клубу шульг, створеного 1990 року. Міжнародний день шульги покликаний привернути увагу суспільства до проблем, з якими стикаються шульги у праворукому світі; привернути увагу дизайнерів, виробників та продавців до необхідності враховувати зручність шульги при користуванні різними предметами; розвіяти забобони та забобони, які оточують шульги протягом багатьох століть у різних культурах; заохотити наукові дослідження в галузі вивчення феномена ліворукості.
 
Сучасний світ створений для людей, які роблять правою рукою. Письмові та кухонні речі, двері та замки, комп'ютерні миші та багато іншого зроблено для праворуких. Інші пристосовуються. На щастя, ліворуких школярів вже не змушують писати правою рукою, але й нині зустрічаються деякі батьки, вихователі чи навіть вчителі, які намагаються перевчити «неправильну дитину».
 
Список відомих людей, які все робили і продовжують робити «одною лівою», вражає – Юлій Цезар та Олександр Македонський, Наполеон та Карл Великий, Уїнстон Черчілль та Жанна д'Арк, Марк Твен, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Бетховен, Сергій Рахманінов, Пол Маккартні та Рінго Старр, Джиммі Хендрікс та Курт Кобейн, Мерілін Монро та Ніколь Кідман, Роберт де Ніро та Том Круз, принц Вільям та Білл Гейтс та чотири президенти США – Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон та Барак Обама.

Традиції дня

Цього дня можна влаштовувати заручини та грати весілля. Вважається, що пари, які вирішать поєднати свою долю саме цього дня, житимуть щасливо, оскільки Євдоким є покровителем сімейного вогнища.

Раніше цього дня збирали ріпу, яка була одним із головних продуктів у раціоні селян. З неї варили кашу, смажили, пекли пироги.

Що не можна робити 12 серпня

Не варто цього дня вирушати у подорож чи відрядження, а також укладати важливі угоди.
Цього дня рекомендують не вживати алкоголь.
Також варто утриматися від пліток та обговорення інших людей. Вважається, що балакучість впливає на фінанси.

Також цього дня

В 1521 Ернан Кортес захопив столицю ацтеків Теночтітлан (зараз місто Мехіко).

1655 – народився Йоганн Христоф Доннер, німецький музичний майстер, який вважається винахідником кларнету.

1672 - Крістіан Гюйгенс виявив крижану шапку на Південному полюсі Марса.

1899 – американський винахідник Вільям Грей запатентував монетний телефон-автомат.

1899 - народився Альфред Хічкок, англо-американський режисер, король жахів, володар "Оскара" ("Птахи", "Виступ", "Незнайомці в поїзді", "39 сходинок").

1907 – у Нью-Йорку було запущено перше таксі.

1913 – у Шеффілді (Великобританія) виплавляється перша нержавіюча сталь.

1926 – народився Фідель Кастро, кубинський державний, політичний та військовий діяч, керівник Куби (1959-2008). Теж, до речі, шульга.

1942 – прем'єра у Нью-Йорку повнометражного мультиплікаційного фільму Уолта Діснея «Бембі» для милого оленя.

1961 – розпочато будівництво Берлінської стіни. Німецька Демократична республіка закрила кордон між Західним та Східним Берліном.

1967 – у США пройшла прем'єра фільму Артура Пенна «Боні та Клайд», – епохальної кінострічки, заснованої на реальних подіях.

1990 – президент СРСР Михайло Горбачов видав указ про відновлення прав усіх жертв політичних репресій 1920–1950 років.

2004 – створено перший подкаст.

2014 – оволодіння українськими силами АТО н. п. Хрящевате і завершення оперативного оточення окупованого Луганська для його подальшого звільнення.

Іменини відзначають: Анна, Антон, Арсеній, Василь, Веніамін, Володимир, Георгій, Євдоким, Єлизавета, Іван, Йосип, Костянтин, Максим, Микола, Сергій, Степан, Юрій.

 

Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
 
Версия для печати
 
 
 

В этот день