09.01.2025  07:30   Рита Парфенова

9 січня: Міжнародний день хореографа та події, що змінили історію

Сьогоднішній день присвячений майстрам танцювального мистецтва, історичним подіям та визначним особистостям. Дізнайтесь, чим запам’яталася ця дата та які традиції й прикмети супроводжують 9 січня.

Міжнародний день хореографа

Щорічно 9 січня в Україні та світі відзначають Міжнародний день хореографа, присвячений митцям, які створюють танцювальні постановки та надихають розвиток танцювального мистецтва. Ця дата обрана на честь дня народження Жана-Жоржа Новера (1727–1810), відомого як "батько сучасного балету". Новер зробив балет емоційним і сюжетним мистецтвом, змінивши його з суто технічного на драматичне.

Свято є можливістю висловити вдячність хореографам за їхній внесок у культуру, мистецтво та суспільство. Для танцюристів і шанувальників танцю – це день, коли можна відзначити свою любов до цього прекрасного виду мистецтва.

* * *

Також 9 січня святкують День словесного ботаніка – неофіційне свято, що об’єднує любителів витонченої мови, літературних експериментів та гри словами. Воно вшановує багатство мови, підкреслюючи її значення як засобу творчого самовираження й спілкування.

Це день, коли шанувальники слова насолоджуються несподіваними мовними конструкціями, розширюють свій словниковий запас і підвищують культуру грамотного висловлювання. Свято заохочує до розвитку мовного смаку й популяризації краси грамотної мови.

Обидва свята нагадують про важливість мистецтва – у рухах чи словах – як джерела натхнення та засобу самовираження.

Православні свята та прикмети дня

За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують памʼять святого мученика Полієвкта.

За Юліанським календарем, 9 січня Православна церква вшановує пам’ять одного з перших християнських мучеників — апостола Стефана (Степана).

За Новоюліанським календарем українські віряни вшановують памʼять святого мученика Полієвкта.

Після зимових свят наші предки бралися до важливих домашніх справ, які починали накопичуватися. Наприклад, прибирали в хліві і прали одяг.

Що не можна робити:

  • пришивати ґудзики — будуть проблеми у житті;
  • зловживати алкогольними напоями;
  • лаятися, сваритися, тому що сварка затягнеться.

За Юліанським календарем, 9 січня Православна церква вшановує пам’ять одного з перших християнських мучеників — апостола Стефана (Степана).

У цей день у минулому жінки готували пиріжки з різними начинками та медові пряники, якими пригощали рідних і сусідів.

День вважався сприятливим для пошуку нової роботи або відмови від занять, які втратили актуальність.

Що не варто робити:

  • шити та займатися іншими видами рукоділля;
  • чоловікам брати в руки ножі, щоб не втратити силу;
  • до заходу сонця рубати дрова.

Також цього дня

1648 року Богдана Хмельницького обрали гетьманом Запорізької Січі.

1799 – в Англії вперше у світі запроваджено прибутковий податок.

1839 – на засіданні Паризької академії наук фізик Домінік Франсуа Араго зачитав повний опис одержання нечуваних зображень, яке передав художник-винахідник Луї Жак Манде Дагер, який назвав його на власну честь дагеротипією.

1890 – народився Карел Чапек, відомий чеський письменник і журналіст, невгамовний борець із саламандрами та тато всіх роботів. Саме Карел Чапек спільно зі своїм братом Йозефом вигадав слово «робот» для позначення штучно створеної людини. Вперше слово було згадано у творі "R.U.R.". Тому – сьогодні не довіряйте калькуляторам та комп'ютерам – мало що вони по п'яні наплетуть…

1908 – народилася Симона де Бовуар, французька письменниця, філософ. Пані Симона є головним ідеологом феміністського руху. Залишається тільки поспівчувати Жан-Полю Сартру, якому жінка була дружиною.

1913 – народився Річард Ніксон, 37 президент США (1969-1974).

1923 – іспанський винахідник Хуан де ля Сієрва здійснив перший політ на винайденому ним автожирі. З розвитком гелікоптерів роботи зі створення автожирів було згорнуто.

1924 – народився Сергій Параджанов (пом. 1990), вірмено-український кінорежисер та сценарист («Тіні забутих предків»).

1944 – народився Джиммі Пейдж, гітарист, який грав у «Led Zeppelin». Його соло в пісні «Сходи у небо» визнано класикою.

1951 – відбулося офіційне відкриття будівлі ООН у Нью-Йорку.

1970 – народилася Лара Фабіан, бельгійська співачка.

1972 – у гавані Гонконгу спалахнув і затонув океанський лайнер «Королева Єлизавета», на той час найбільший у світі пасажирський корабель.

1992 – Гвінея, Венесуела та Чилі визнали незалежність України.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини із КНДР.

1992 – проголошення незалежності Республіки Сербської.

2000 – у матчі проти "Сельти" тренер каталонської "Барселони" Луї ван Галь посадив на лаву запасних футболістів, чия загальна вартість склала рекордну суму – 168 мільйонів доларів.

2007 – CEO Apple Стів Джобс представив перший iPhone.

Іменини відзначають

за Новоюліанським календарем: Антоніна, Захар, Павло, Петро, Пилип.
за Юліанським календарем: Антоніна, Лука, Степан, Теодор, Тихон, Федір.

Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
 
Версия для печати
 
 
 

В этот день