25.11.2024  07:30   Рита Парфенова

25 листопада: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня

Щороку з 1981 року жінки-активістки всього світу відзначають 25 листопада День боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.

день боротьби за ліквідацію насильства над жінками

Історичною передумовою Дня стала подія, що сталася 1961 року в Домініканській Республіці. За наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були по-звірячому вбиті три сестри Мірабал, які були політичними активістками.

З 2009 року почала проводитися глобальна кампанія «Забарв світ у помаранчевий колір». Її учасники одягають одяг або аксесуари помаранчевого кольору, щоб висловити свою солідарність з рухом заради майбутнього, вільного від насильства щодо жінок і дівчаток.

Цього року темою Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок є «Помаранчевий світ: фінансування, реагування, запобігання збору даних!». У міру поширення пандемії коронавірусної інфекції насильство щодо жінок, особливо домашнє насильство, продовжувало наростати — у деяких країнах кількість звернень щодо «гарячої лінії» збільшилася вп'ятеро. Довгострокова кампанія Генерального секретаря ООН «Спільно покінчимо з насильством щодо жінок» спрямована на посилення глобальних дій щодо усунення недоліків у сфері фінансування, надання основних послуг жертвам насильства під час пандемії, зосередження уваги на профілактичних заходах та збору даних для зміцнення потенціалу служб надання допомоги жінкам та дівчаткам.

Як і попередні роки, з 25 листопада по 10 грудня пройдуть «16 днів активних дій», які завершаться в день, коли відзначається День прав людини. У багатьох містах світу відбудуться відповідні заходи, а знамениті будівлі будуть підсвічені помаранчевим світлом. Взяти участь у кампанії можна в соціальних мережах, використовуючи хештеги #GenerationEquality #orangetheworld #16days та #spreadtheword.

Православні (церковні) свята

За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять священномученика Климента.

Жінкам цього дня рекомендовано займатися рукоділлям, щоб прикликати щастя в своє життя. Обов'язково вивішуйте випрані речі на вулицю — це принесе здоров'я і успіх.

Що не можна робити:

  • жалітися на холодну погоду і морози. Цього дня, за повір'ями, на землю виходить Дух Морозу, який може накликати хвороби на цілу зиму;
  • переїдати, інакше позбудетесь удачі.

 

 

За Юліанським календарем, 25 листопада православна церква вшановує пам’ять патріарха Іоанна Милостивого, який жив у Олександрії. Наші пращури вважали, що цього дня треба зробити хоча б одну добру справу.

За старих часів проробляли такий ритуал: у сніг, що щойно випав, вставляли соломинку, якщо вона провалиться, значить, сніг зійде, якщо не провалиться — сніг залишиться на землі. Наші пращури помітили, якщо цього дня мороз, то весна буде холодною.

Що не можна робити:

  • приймати важливі рішення, звільнятися з роботи, а начальникам звільняти і наймати співробітників;
  • купувати нове взуття;
  • відправлятися у далеку подорож.

Також цього дня

У 1562 році народився Лопе де Вега, іспанський драматург (Собака на сіні, Вчитель танців).

1867 – Альфред Нобель запатентував винайдений ним динаміт.

1884 – у США запатентовано сухе молоко.

1909 – у Німеччині Карл Хофман розробив технологію отримання синтетичного каучуку із бутадієну.

1918 – угорська пацифістка Розіке Швіммер стала першою в історії світової дипломатії жінкою-послом.

1926 – народився Пол Андерсон, американський письменник-фантаст.

1942 – підписано радянсько-французьку угоду про формування на території СРСР французької авіаційної ескадрильї, пізніше відомої як «Нормандія-Німан».

1956 – помер Олександр Довженко, кінорежисер, драматург.

1971 – народилася Крістіна Епплгейт, американська актриса («Одружені та з дітьми», «Друзі»).

1984 – народився Гаспар Ульє, французький актор («Довгі заручини», «Братство вовка», «Париж, я люблю тебе»).

1992 – Кабінет Міністрів України видав постанову «Про випуск в обіг приватизаційних майнових сертифікатів»

2003 – Рада на пропозицію уряду Януковича ухвалила Закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 ₴ до 205 ₴.

2004 – На засіданні Вченої ради Національного університету «Києво-Могилянська академія» з формулюванням «дискредитація іміджу академії» було ухвалено позбавити Л. М. Кравчука звання почесного доктора.

2018 – інцидент у Керченській протоці: перший випадок військової агресії Росії проти України, який вона скоїла відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни у 2014 році.

Іменини відзначають:

за Новоюліанським календарем: Афанасій, Борис, Володимир, Вольдемар, Данило, Дмитро, Іван, Костянтин, Лев, Матвій, Микола, Ніл, Олександр, Сава, Степан, Теодор, Федір, Ян.

за Юліанським календарем: Андрій, Василь, Віктор, Григорій, Дмитро, Іван, Микола, Олександр, Павло, Петро, Семен, Ярослав.

Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
 
Версия для печати
 
 
 

В этот день