15.11.2024  07:30   Рита Парфенова

15 листопада: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня

15 листопада відзначається Всесвітній день рециклінгу (або вторинної переробки), який має на меті привернути увагу до збереження чистої атмосфери.

Всесвітній день рециклінгу

Свою історію свято веде з 1997 року, коли жителі США вперше відзначили America Recycles Day (можна перекласти як День, коли Америка переробляє відходи). Згодом це свято поширилося і на інші країни. Окремо зібрані відходи – це сміття, а вторинне сировину, з якого можна зробити необхідні товари без додаткового навантаження на довкілля. "Сміття потрібно грамотно утилізувати, а ще краще - переробляти, даючи вже використаній сировині друге життя", - вважають екологи. Насамперед, на їхню думку, вихід із критичної ситуації потрібно шукати на рівні держав. Це може бути створення певної стратегії роботи з відходами, переведення виробничих потужностей на маловідходні технології та інші способи, які дозволять інтенсивніше переробляти відходи або знижувати їхню кількість.

* * *

15 листопада в Україні та світі відзначають Європейський день музичної терапії, заснований Європейською федерацією музичної терапії (EMTC). Цей день покликаний підвищити обізнаність про важливість музичної терапії для покращення психічного та фізичного здоров'я. Музична терапія використовується для допомоги людям із різними фізичними, емоційними, когнітивними та соціальними викликами. В різних країнах Європи в цей день музичні терапевти проводять семінари, концерти й відкриті сесії, щоб показати, як музика може позитивно впливати на життя та сприяти особистому зростанню. Крім того, метою є підвищення обізнаності про професію музичного терапевта та можливості цього виду терапії.

* * *

Щорічно у третю п’ятницю листопада відзначається Всесвітній день вазектомії. Цей день, започаткований у 2012 році, спрямований на просвітництво про вазектомію як безпечний метод чоловічої контрацепції. Під час нього проводяться просвітницькі кампанії, безкоштовні або субсидовані вазектомії, а також інформаційні семінари, що розвіюють поширені міфи. Ініціатори дня прагнуть пояснити, що вазектомія є малоінвазивною процедурою, яка не впливає на статеву функцію та загальне здоров'я чоловіка.

Православні (церковні) свята

За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять священномучеників Гурія, Самона та Авіва.

Окрім того, цього дня починається Різдвяний піст – останній багатоденний піст 2024 року. Він триватиме 40 днів і закінчиться 24 грудня, готуючи вірян до святкування Різдва Христового. Піст – це час для духовного очищення, молитви та покаяння. Для правильного підходу до посту важливо оцінити стан здоров'я, відмовитись від шкідливих звичок, таких як солодощі чи куріння. Проте піст не є обов'язковим для хворих, вагітних жінок, матерів, що годують, дітей до 14 років та військових, адже для них важливо зберігати здоров'я та силу.

За Юліанським календарем, 15 листопада православна церква вшановує пам’ять святих Акіндіна, Пігасія, Анемподиста та 7000 мучеників, які постраждали за віру в IV столітті.

День вважається сприятливим для загадування бажань, яким судиться скоро здійсниться. Цього дня радять робити покупки. Вважається, що всі обновки довго прослужать.

Що не можна робити:

  • вирушати в далеку дорогу. Найкраще провести цей день із сім’єю;
  • ревнувати та влаштовувати скандали;
  • брехати;
  • прибирання в будинку варто перенести на інший день.

Також цього дня

В 1415 під тиском великого князя литовського Вітовта стався поділ Російської церкви на митрополії Московську і Київську. На чолі першої залишився митрополит Фотій, грек за походженням, присланий константинопольським патріархом до Москви в 1409, а в сан митрополита київського (південно-західних областей) Собором у Новогородку (нині місто Новогрудок у Гродненській області Білорусії) був присвячений боллакину Григорію ). Рішення про відокремлення аргументувалося небажанням підкорятися «царям грецьким» – за збереження вірності константинопольському патріарху, та нехтуванням Фотія справами південного заходу. Втім, поділ церков не став остаточним: у 1419 році після смерті Григорія (або віддалення його з посади – літописи не дають точної відповіді) Вітовт погодився, щоб Фотій знову прийняв під свою опіку південно-західні єпархії.

1492 – Христофор Колумб у своєму щоденнику вперше описав тютюн, який вживали індіанці.

1887 – Карл Гесснер отримав патент на винайдену ним цинкову батарейку.

1904 – американець Кінг Кемп Жіллетт запатентував бритву зі змінними лезами. З тих давніх-давен останні практично не змінилися, тільки потроїлися (це щоб якщо голитися - то вже надовго) і обросли захисними механізмами (це щоб при найжорсткішому зіскоблювання щетини не перерізати горло).

1933 – запуск першої доменної печі Запорізького металургійного заводу.

1967 – народився Франсуа Озон, французький режисер («8 жінок», «Басейн», «Прелюдія», «Краплі дощу на розпечених скелях»).

1971 – фірма Intel випустила свій перший мікропроцесор – модель 4004.

2001 – у Сумах закінчила роботу російсько-українська комісія з делімітації сухопутного кордону між державами.

Іменини відзначають:

за Новоюліанським календарем: Костянтин.

за Юліанським календарем: Григорій, Дмитро, Микита, Микола, Петро, Пилип, Хома.

 

Следите за последними новостями Редпост в Google Новости
 
Версия для печати
 
 
 

В этот день