З цього року в Україні відзначатимуть 4 грудня День ракетних військ і артилерії.
Про це свідчить указ президента України від 2 листопада, який опублікований на сайті Офісу президента.
У грудні 2019 року список Всесвітніх днів та пам'ятних дат ООН було поповнено новою датою – Міжнародним днем банків. Свято започатковано на знак визнання значного потенціалу багатосторонніх банків розвитку та інших міжнародних банків розвитку у фінансуванні сталого розвитку; а також життєво важливу роль, яку на національному рівні відіграють банківські системи держав-членів у сприянні підвищенню рівня життя людей.
* * *
За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, 4 грудня святкують День святої великомучениці Варвари. Є частиною ряду свят на Миколи (свята Варвари, Сави та Миколи).
Свята Варвара є покровителькою гірників і жінок, її вважають захисницею жіночої половини населення та оберігає від насильницької смерті. Цього дня віряни зазвичай звертаються до неї з молитвами, просячи про зцілення від хвороб, щасливе та здорове життя, а також благословення для їхніх дітей.
В Україні День святої Варвари святкують лише жінки. На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов'язково мали бути «пірхуни» — вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи, кому саме попаде «пірхун». Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — «пірхун». Також цього дня дівчата заготовляли галузки з вишень і ставили у воду: якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб.
Також, у День святої Варвари дівчата ворожили на долю. Цього дня вони йшли в сад, ламали гілку вишні та ставили її у воду. Якщо на Різдво гілочки зацвітали, то це віщувало шлюб цього року. Якщо ж ні — сидіти в дівках.
За Юліанським календарем, 4 грудня православні християни Введення у храм Пресвятої Богородиці – одне з дванадцяти головних православних свят. Підставою служить церковне переказ про те, як батьки Діви Марії святий Йоаким і свята Анна дали обітницю присвятити свою дочку богу і в трирічному віці привели її до Єрусалимського храму. Там вона виховувалась разом з іншими благочестивими дівчатами, вивчала Святе Письмо, займалася рукоділлям, а весь вільний час проводила в молитвах. За переказами, Марії були ангели, які розмовляли з нею та подавали їй їжу. У храмі Марія жила до п'ятнадцяти років, а після цього віку їй у чоловіка був обраний благочестивий вдівець Йосип. Свято Введення встановилося ще на зорі християнства. У православ'ї він набув широкого поширення в 9 столітті.
Народ скоротив повну назву церковного свята до першого слова — «введення», — асоціюючи його не так з Богородицею, як із поняттям початку — у цьому випадку початку справжньої зими. "Введення прийшло – зиму привело", – говорили люди. За Введенням судили і про майбутню погоду — особливо ту, яка очікувалася на свята, що наближаються. Якщо у цей день погода буде холодною, то зима буде холодною.
Незважаючи на те, що свято випадає на Різдвяний піст 2021 року, сьогодні можна вживати рибу та їжу з олією, а також випити трохи вина.
З цього дня розпочиналися зимові торги — Введенські ярмарки. Головним товаром на них були сани. Крім того, в давнину влаштовували пробні виїзди на санях, якщо дозволяла погода.
1680 року в Римі курка знесла яйце із зображенням великої комети, яку люди побачили лише 16 грудня того ж року.
1674 – французькі єзуїти заснували Чикаго.
1913 – народився Роберт Адлер, американський винахідник, один із творців телевізійного пульта дистанційного керування.
1921 – народилася Діна Дурбін (справжнє ім'я – Една Мей Дурбін), американська кіноактриса, зірка Голлівуду 1940-х років («Сестра його дворецького»).
1939 – внаслідок возз'єднання Західної України у складі Української РСР утворено Львівську область.
1949 – народився Джефф Бріджес, американський кіноактор («Божевільне серце» – Оскар за Найкращу чоловічу роль, «Планета Ка-Пекс», «Великий Лебовський», «Фаворит»).
1963 – народився Сергій Бубка, український легкоатлет, чемпіон Олімпійських ігор (1988). Він ставав чемпіоном світу шість разів поспіль, і за цим показником залишається єдиним (та унікальним) спортсменом у світі. Пам'ятник Сергію Бубці поставлено за життя – на батьківщині спортсмена у Донецьку.
1964 – народилася Маріса Томей, американська кіноактриса («Чаплін», «Лінкольн для адвоката», «Мій кузен Вінні», «Чотири кімнати»).
1976 – відкрився один із харківських театрів – «Мадригал». Ця дата традиційно вважається днем народження театру.
1995 – компанії Netscape і Sun у співпраці ще з десятком софтверних вендорів анонсували створення мови програмування JavaScript, призначеної для перетворення традиційних статичних вебсторінок на динамічні інтерактивні документи, здатні повніше задовольнити інтереси користувачів інтернету.
1997 – в Оттаві 125 країн підписали Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва та передачі протипіхотних мін та їх знищення. Серед країн, які відмовилися підписати цей документ, були Китай, Росія, США.