16 лютого Україна відзначає державне свято – День єднання.
День Єднання вперше був запроваджений в Україні у 2022 році відповідно до указу президента Володимира Зеленського на тлі повідомлень про можливе вторгнення на територію країни російських військових
У всіх містах України День єднання відзначатиметься підняттям та розгортанням державних прапорів, виконанням гімну, вишиванками на роботі, спеціальними уроками в школах та тематичними марафонами на українських телеканалах.
Українці відзначають цей день по всій країні, демонструючи національні прапори та створюючи «живі ланцюги» єднання.
* * *
16 лютого відзначається День військового журналіста, започаткований у 2018 році за наказом міністра оборони України. Це свято вшановує пам’ять загиблих журналістів, зокрема Дмитра Лабуткіна, який загинув у 2015 році під Дебальцевим і став першою жертвою серед військових журналістів. Вони, як і солдати, ризикують життям, щоб об'єктивно висвітлювати події війни, боротися з фейками та протидіяти ворожій пропаганді, допомагаючи світу бачити справжню картину подій.
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять святих мучеників Памфіла, Порфирія та інших.
Існувало повір'я, що в цей час на землю виходить різна нечисть, яка може завдати людям шкоди. Тому намагалися не починати жодних важливих справ, адже вони і так не принесуть користі.
Що не можна робити:
За Юліанським календарем, 16 лютого православна церква вшановує пам’ять святих Симеона та Анни.
Наші пращури 16 лютого молилились Симеону та Анні, щоб вони подарували здоров’я новонародженому.
А у народі існувало повір’я, згідно з яким у цей день у стайню приходив домовик. Щоб тварини не нервували, до гриви їм прив’язували онучі та залишали на ніч.
Що не можна робити:
У 1568 році іспанська інквізиція винесла смертний вирок усім (!) жителям Нідерландів (звісно, не наведений у дію).
1659 – в Англії Ніколас Ванакер виписав перший у світі чек на 400 фунтів. Цей документ досі зберігається в архіві Національного банку України.
1834 – народився Ернст Геккель, німецький натураліст, автор терміна «екологія».
1900 – у Лондоні вийшов перший та єдиний роман Уінстона Черчілля «Саврола». Можливо, він і поповнив би плеяду видатних англійських романістів, але у жовтні 1900 року 26-річного Черчілля було обрано членом палати представників від Консервативної партії і розпочалася блискуча політична кар'єра майбутнього прем'єр-міністра Великобританії. Як би там не було, але в 1953 році Черчілль удостоївся Нобелівської премії саме з літератури.
1903 – вперше для пломбування зубів використовується порцеляна.
1909 – народився Річард (Дік) Макдональд, каліфорнійський ресторатор. Разом із братом Морісом організував у Сан-Бернардіно ресторан швидкого обслуговування відвідувачів, яким пропонувалися гамбургери, картопля фрі та напої.
1923 – Говард Картер розкрив гробницю фараона Тутанхамона.
1937 - Уоллес Хьюм Карозерс, хімік-дослідник фірми "Дюпон", патентує нейлон.
1964 – народилася Оксана Байрак, український режисер.
1968 - в американському місті Хейлівіль (Алабама) з'явилася перша служба порятунку - телефон 911.
1976 - з конвеєра Камського автомобільного заводу зійшов перший автомобіль марки КамАЗ.
1978 – створено першу комп'ютерну електронну дошку оголошень – BBS.
2005 – набув чинності Кіотський протокол.
за Новоюліанським календарем: Анна, Данило (Данило), Ілля, Маріанна, Марія, Михайло, Микола, Павло, Порфирій, Роман, Федір, Юліан.
за Юліанським календарем: Адріан, Ганна, Василь, Володимир, Влас, Іван, Михайло, Микола, Павло, Роман, Семен, Тимофій.