Цей день об'єднує два міжнародні свята, обидва пов’язані з іменем англійки Флоренс Найтінгейл. Саме в її день народження, 12 травня, світ відзначає Міжнародний день медичної сестри — започаткований у 1974 році на честь засновниці служби сестер милосердя, яку вона створила під час Кримської війни.
Медичні сестри - це фахівці, які отримали початкову медичну освіту і виконують приписи лікаря або фельдшера щодо догляду за хворими, це обов'язкові помічники лікарів, адже саме вони протягом всього терміну лікування безпосередньо працюють з пацієнтом. В даний час медичні сестри складають найчисленнішу категорію працівників охорони здоров'я, оскільки в лікарській практиці велика частка медичних послуг виявляється виключно сестринським персоналом.
* * *
Також 12 травня — Міжнародний день боротьби із синдромом хронічної втоми. Це захворювання стало відомим у 1980-х, а день його відзначення закріпили у 1992 році. І знову Найтінгейл — у центрі події: вона сама страждала на симптоми, подібні до синдрому, й допомогла звернути увагу на проблему.
Медики вперше визнали втому як хворобу у 1982 році. До того її симптоми — безсоння, слабкість, постійна втома — списували на перевтому чи уяву.
Основна ознака синдрому — виснаження, що не минає понад пів року. Часто її супроводжують апатія й депресія. Найчастіше хворіють жінки віком близько 33 років, але діагноз можуть поставити й дитині. Основні причини — хронічний стрес, перевантаження й недосипання.
Для полегшення стану допомагають масаж, фізкультура, акупунктура, збалансоване чергування розумової та фізичної роботи. Медики радять спати не менше 8 годин, пити воду, робити перерви щогодини та більше радіти життю — спілкуватися, відпочивати, змінювати обстановку.
* * *
12 травня в Україні відзначають День екологічної освіти. Людство досягло такої стадії, коли антропогенний вплив на біосферу набуло незворотного характеру, різко загострилися протиріччя між зростаючими потребами суспільства і збіднілими можливостями природи. Екологічна освіта була висунута ЮНЕСКО та Програмою ООН з охорони навколишнього середовища до розряду основних засобів гармонізації взаємодії людини та природи.
Екологічна освіта і у світі, і в Україні вважається сьогодні пріоритетним напрямом навчання та виховання учнів загальноосвітніх шкіл. Вищою і кінцевою метою екологічної освіти та виховання вважається формування ексцентричного типу екологічної свідомості, оскільки лише свідомість визначає поведінкові реакції людини, її вчинки, що виражаються в екологічній культурі.
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять апостола Фоми, святителя Епіфанія, єпископа Кіпрського, святителя Германа, патріарха Константинопольського.
Зазвичай до цього дня зацвітає горобина, яку в народі вважають захисницею від вогню та пожеж. За традицією, 25 травня зривали горобину і ставили у вазу. Вважалося, що довше вона простоїть, тим довше домочадцям сприєтиме удача.
Що не можна робити:
За Юліанським календарем, 12 травня православна церква вшановує пам’ять дев’яти мучеників Кізичних, яких також називають «цілителями».
12 травня практикувався такий звичай: якщо опівдні вийти на дорогу і підставити обличчя теплому вітру, то "здоров'я додасться на цілий рік. Селяни традиційно займаються посівною.
Що не можна робити:
996 року в Києві освячено першу на Русі кам'яну церкву – Десятинну.
1888 – Чарльз Шерріл з легкоатлетичної команди Єльського університету вражає суперників по забігу, вперше прийнявши низький старт, що тепер став традиційним.
1907 – народилася Кетрін Хепберн, американська актриса. Згодом вона зменшила свій вік на два з лишком роки, приписавши собі дату народження свого молодшого брата – 8 листопада 1909 року. На її рахунку п'ятдесят ролей, серед них майже немає другорядних. Вона чотири рази отримувала "Оскара", а номінована була 12 разів. Її по праву називали не інакше як «національним надбанням США» та «першою леді кінематографа».
1941 – науковому суспільству було представлено перший у світі програмований комп'ютер. Модель називалася Z3 і була продемонстрована німецьким інженером Конрад Цузе в Берліні. У 30-х роках Цузе проектував літаки у компанії «Henschel Aircraft». У ході роботи йому доводилося виконувати величезні обсяги рутинних розрахунків. Тоді існували лише механічні калькулятори з десятковою системою обчислення, і Цузе зацікавила проблема автоматизації обчислень. Так що комп'ютер німецький інженер винайшов насамперед для того, щоб полегшити собі роботу.
1954 – УРСР стала постійним членом ЮНЕСКО.
2004 – в Англіканській церкві введено посаду веб-священика, в обов'язки якого входить опіка нової парафії, яка існує виключно в мережі.
2007 – Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі «Євробачення-2007», поступившись Марії Шерифович із Сербії.
за Новоюліанським календарем: Герман, Єпіфаній.
за Юліанським календарем: Арсеній, Артем, Богдан, Василь, Іван, Федот, Філімон, Хома.