27 квітня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня

27.04.2025  07:30
Україні професійне свято відзначають 27 квітня співробітники державного казначейства.

Свято з’явилося лише у 2020 році з ініціативи Міністерства фінансів України.

Казначейство розпоряждається видатками державного бюджету та стежить за надходженням податків, зборів і мита, доходів від державних позик.

Прообразом казначейства в Україні вважають князівську скарбницю Ярослава Мудрого та його спадкоємців. Особиста скарбниця князя також була державною, за її рахунок утримували княжий двір, споряджали військо та флот, будували дороги, мости та будівлі. У Запорізькій Січі також існувала скарбниця, сформована за образом скарбниці Литовського князівства.

* * *

27 квітня святкують Всесвітній день графічного дизайну, започаткований у Лондоні Міжнародною радою асоціацій графічного дизайну у 1995 році. Термін "графічний дизайн" походить від італійського слова "disegno", що означає "ідею" або "проект".

Професія графічного дизайнера виникла наприкінці ХІХ століття в Англії у контексті руху "За зв’язок мистецтва та ремесел". Графічний дизайн отримав друге дихання з початком розвитку реклами на початку ХХ століття.

Сьогодні графічний дизайн поділяється на різні галузі, такі як дизайн одягу, інтер'єру, промисловий, архітектурний та комп'ютерний. Графічні дизайнери створюють зовнішній вигляд продуктової упаковки, інтер'єри, декор будівельного фасаду, плакати, обкладинки книг, фірмовий стиль та символіку торгових марок і рекламні кампанії.

Православні свята та прикмети дня

Антипасха, або Фомине неділю, в народі також називають Червоною гіркою – це свято, яке щороку припадає на першу неділю після Великодня. У 2025 році воно відзначається 27 квітня. Цей день символізує тріумф життя над смертю, а світла – над темрявою. У церковному значенні "Антипасха" не є запереченням Великодня, а, навпаки, повторним святкуванням його сенсу. У богослужіннях згадують апостола Фому, який засумнівався у воскресінні Христа, але, побачивши Його, увірував – звідси й походить вислів «Фома невіруючий».

У народній традиції Червона гірка асоціюється з приходом весни, тепла й оновленням природи. Назва вказує на красиве підвищення, де сходив сніг і збиралася молодь – святкувати, знайомитися, шукати пару. Цей день також вважають поминальним – віряни відвідують храми, кладовища, згадують померлих родичів. Починаючи з Антипасхи, церква дозволяє вінчання. Серед народних звичаїв – уникати сварок, важкої праці та не відмовляти тим, хто просить допомоги. У ПЦУ наголошують: їжу з кладовищ слід віддавати нужденним, а замість штучних квітів приносити живі – як знак поваги й турботи про довкілля.

Також цього дня

У 1520 народився Сулейман I турецький правитель, 10-й султан Османської імперії. Сулейман вважається найбільшим султаном з Османської династії, адже саме за його правління Оттоманська Порта досягла апогею свого розвитку – найбільшого територіального розширення та військово-політичної могутності. У Європі Сулеймана найчастіше називають Сулейманом Чудовим, тоді як у мусульманському світі – Сулейманом Кануні. В Україні відомий насамперед як чоловік Роксолани.

1521 - на Філіппінах аборигени вбили португальського мореплавця Фернана Магеллана, першого мореплавця, під командуванням якого було здійснено навколосвітній вояж.

1667 – вже давно осліплий англійський поет Джон Мільтон продав за 10 фунтів права на написану ним цього року і поему «Втрачений рай», яка стала кращою в його творчості.

1791 – народився Семюел Фінлі Бриз Морзе, американський художник та винахідник, 1-й президент Національної академії малюнка. Всім відомі його телеграфний апарат та абетка-код. А ось Морзе-художника знають мало хто. Одна з його картин – «Галерея Лувру», де зображено 38 шедеврів цього музею, сам Морзе та його друг – письменник Фенімор Купер із сім'єю.

1822 – народився Уліс Сімпсон Грант, американський генерал, головнокомандувач армією Півночі у роки Громадянської війни у США та 18-й президент США (1869-77). Коротше, той, що на 50-доларовій купюрі.

1900 – народився Уолтер Ланц, американський мультиплікатор, завдяки якому у 1940 році з'явився на світ один із найпопулярніших мультиплікаційних героїв дятел Вуді Вудпеккер.

1938 – за звинуваченням у шпигунстві у Москві заарештували професора Льва Ландау, провідного радянського фізика-теоретика.

1965 – у США було запатентовано одноразові підгузки під торговою маркою «Памперс».

1995 – Верховна Рада затвердила першу державну нагороду України – орден Богдана Хмельницького.

1995 – засновано Державне казначейство України.

2005 – свій перший політ здійснив авіалайнер Airbus A380

2007 – у Таллінні демонтовано пам'ятник «Бронзовий солдат»

2012 – у центрі Дніпропетровська відбулася серія терористичних актів. За офіційними даними, внаслідок 4 вибухів постраждали 27 людей.

Іменини відзначають:

за Новоюліанським календарем: Анастасія, Георгій, Єгор, Іван, Іларіон, Марія, Микола, Павло, Петро, Семен, Сергій, Степан, Ян.

за Юліанським календарем: Антон, Валентин, Євстафій (Остап), Іван, Мартин, Олександр.