Спочатку Указом президента України від 26 листопада 1998 року остання субота листопада оголошувалась Днем пам'яті жертв голодомору, потім Указом від 31 жовтня 2000 року цей день став іменуватися Днем пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. А у 2007 році Президент Ющенко вирішив знову змінити назву Дня, і його указом № 431/2007 від 21 травня 2007 року він став іменуватись «День пам'яті жертв голодоморів».
Перший голодомор 1921-22 років у постреволюційній Росії більш відомий в історії як «голод Поволжя», хоча в результаті загибелі врожаю через сильну посуху голодом були охоплені не тільки Поволжя, а й багато губернії Південного Уралу, Сибіру, північні райони Казахстану, Крим , Україна та ряд інших областей та країв. За деякими даними, загальна кількість голодуючих сягала 30 мільйонів людей. Загалом за 1921–1922 роки населення країни, за даними статистика П.Н. Попова скоротилося на 5,2 мільйона осіб, за іншими підрахунками – на 7 мільйонів осіб.
Ще важчим був голод 1932-33 років, коли посуха занапастила врожай практично всіх зернових районів СРСР. У другому голодоморі, за офіційними даними, загинули близько 9 мільйонів, а за неофіційними – до 13 мільйонів жителів усієї країни. 2006 року Верховна Рада України визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
Крім голодоморів 1921-1923 та 1932-1933 рр., в історії України було зафіксовано голодомор 1946-1947 рр.
Цього дня о 16:00 можна долучитися до Загальнонаціональної хвилини мовчання та акції «Запали свічку», яка цьогоріч пройде під гаслом «Пам'ятаємо. Єднаємося. Переможемо».
* * *
23 листопада відзначається Міжнародний день акварелі. Ініціатором започаткування свята став мексиканський художник Альфредо Гуаті Рохо (ісп. Alfredo Guati Rojo, 1918-2003). Саме він, будучи видатним художником-акварелістом, а також переконаним у тому, що акварель здатна не гірше за живопис олією передавати красу світу, у 1991 році запропонував щорічно 23 листопада проводити Міжнародний день акварелі.
За Новоюліанським календарем українські віряни вшановують пам’ять святих Амфілохія та Григорія.
22 листопада – переддень дня святої Катерини. З цього вечора дівчата починали гадати. Робили це в такий спосіб: крали в чужому садку гілочку вишні і ставили її у воду. Якщо вона до Різдва розквітне, то того ж року дівчина вийде заміж.
Наші предки дуже весело проводили цей день: співали та влаштовували гуляння з пивом і пирогами, які готували разом. Сильно раділи з того, що остаточно встановився санний шлях. Проте гуляння намагалися все-таки робити не пишними, бо тривав піст.
Сьогодні ворожать на тих, хто пішов на війну.
Що не варто робити:
За Юліанським календарем, 23 листопада православна церква вшановує пам’ять святого Георгія Побідоносця. Великомученик Георгій був сином багатих та благочестивих батьків, які виховали його у християнській вірі. Народився він у місті Бейрут (у давнину — Беліт) біля підніжжя Ліванських гір. Його батько прийняв мученицьку смерть за Христа, коли Георгій був ще дитиною.
У народі існувала традиція, за якою з ранку потрібно було освятити у церкві хліб і сіль. Наші пращури вважали, що це вбереже худобу від хвороб. Тому половину згодовували тваринам, а те, що залишилося, зберігали в хаті.
Що не можна робити:
У 1852 році в Англії було введено перші поштові скриньки.
1877 – у Харкові почав виходити перший вітчизняний психіатричний журнал: «Архів психіатрії, неврології та судової психопатології».
1887 – народився Борис Карлофф, англійський актор. Понад 20 років він вважався королем фільмів жахів, після того, як у 1931 знявся в Голлівуді в картині «Франкенштейн».
1921 – американський президент Уоррен Хардінг (Гардінг) заборонив лікарям прописувати хворим пиво як ліки і тим самим обходити «сухий закон».
1923 – Якоб Шик запатентував першу електробритву.
1934 – на центральних дорогах Америки та Європи починають встановлювати нещодавно винайдені світлоповертаючі відбивачі для роздільних смуг.
1964 – американський кардіохірург Майкл Дебейкі провів у Методистському шпиталі Х'юстона перше в історії успішне аортокоронарне шунтування.
1966 – народився Венсан Кассель, французький актор («Багрові річки», «Страшні казки»).
1979 – "Pink Floyd" випустили подвійний альбом "The Wall".
1991 – Фредді Меркьюрі підтвердив чутки, що він хворий на СНІД. Наступного дня він помер.
1992 – народилася Майлі Сайрус, американська актриса та співачка.
1994 – під час експедиції спортсменів альпіністського клубу «Одеса» до Гімалаї встановлено прапор України на вершині Чогорі К2 (8611 метрів).
1996 – офіційне закінчення війни у Чечні. Тодішній президент Росії Борис Єльцин підписав указ про виведення близько 6 тисяч російських військових контингентів з території Чечні.
2003 – у результаті Революції троянд у Грузії Едуард Шеварнадзе подав у відставку.
2004 – стартувала масова розрахована на багато користувачів онлайн гра «World of Warcraft».
2010 – початок безстрокової акції протесту на Майдані Незалежності в Києві проти нового Податкового кодексу, написаного урядом Азарова, які підтримували акціями по всій Україні.
2022 – росія була визнана країною «Спонсором Тероризму».
за Новоюліанським календарем: Борис, Григорій, Іван, Макар, Олександр, Олексій.
за Юліанським календарем: Аполлон, Борис, Ганна, Георгій, Денис, Ераст, Єгор, Єфрем, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Нестор, Олександр, Олексій, Ольга, Орест, Петро, Родіон, Серафим, Ян.