День доступу до інформації започатковано ЮНЕСКО у 2015 році, а у 2019 році Генеральна Асамблея ООН включила її до списку своїх міжнародних днів.
До речі, одним із ініціаторів дня, визнаного привертати увагу світу до проблем розповсюдження інформації, була Україна.
* * *
Світова спільнота 28 вересня проводить Всесвітній день боротьби проти сказу. Цей день заснований з ініціативи Світового альянсу боротьби з сказом і покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків. Він присвячений дню смерті французького мікробіолога Луї Пастера, який створив першу в історії вакцину від сказу.
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять Харитона Сповідника, єпископа Іконійського, а також, мучеників Олександра і Алфея, князя В’ячеслава Чеського.
Про цей день існує приказка: «Харитон в хаті нашкодив», оскільки дата вважається дуже небезпечною. Харитонова дня дуже високий ризик підхопити пристріт, захворіти або посваритися з другою половиною. Щоб на людину не навели порчу, рекомендується сидіти вдома. Наречений і наречена в цю дату несли пиріг з медом знахарці, щоб вона благословила шлюб.
За Юліанським календарем, 28 вересня православна церква вшановує пам’ять святого великомученика Микити Готфського. У народі цей день називали Гусятником, оскільки саме зараз можна було різати домашніх гусей, яких раніше старанно відгодовували. А мисливці влаштовували полювання за пернатою дичиною, яка відлітала у теплі краї. Головною стравою на столі цього дня був запечений гусак. Крім того, готували ріпу.
Також у цей день стригли овець, які до настання морозів встигали обрости новою шерстю.
1618 – у Брюсселі відкритий перший у світі ломбард.
1651 – між Богданом Хмельницьким і Річчю Посполитою укладено Білоцерківський мирний договір.
1780 – Слобідсько-Українська губернія, заснована 1765 року, була перетворена на Харківське намісництво. Воно ділилося на 15 повітів чи округів. Зі сходу на захід Харківське намісництво простягається на 290 верст (межує з Воронезьким на сході та з Чернігівським на заході), а з півночі на південь на 350 верст (на півночі межує з Курським намісництвом, з півдня з Катеринославським).
1852 – народився Джон Френч, британський фельдмаршал. Увійшов в історію не своїми бойовими досягненнями, які були вельми скромні, а тим, що ввів у військову моду кітель із накладними кишенями – френч.
1918 – народився Василь Сухомлинський, український педагог («Серце віддаю дітям», «Про виховання»).
1924 – народився Марчелло Мастроянні, італійський актор кіно та театру («Ніч», «Шлюб по-італійському», «Солодке життя», «8 з половиною», «Велика жратва»).
1934 – народилася Бріжитт Бардо (справжнє ім'я Каміль Жаваль), французька кіноактриса («І бог створив жінку», «Бабетта йде на війну», «Зневага»), секс-символ європейського кіно шістдесятих. Тепер вона відома як затята захисниця тварин та противниця тих, хто носить шуби та інші вироби з хутра. Бардо будує притулки для тварин, лікує, виходжує, збирає навколо себе таких самих ентузіастів – її вілла перетворилася на справжній зоопарк. За опитуваннями громадської думки у Франції, вже 45 років входить до сотні найкрасивіших жінок світу.
1936 – народилася Мілен Демонжо, французька актриса («Фантомас»).
1939 – міністр закордонних справ рейху Ріббентроп та Молотов підписали «Німеччино-радянський договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною». Згідно з цим договором Польща була розділена між СРСР та фашистською Німеччиною.
1968 – народилася Наомі Воттс, англо-австралійська актриса («Дзвінок», «Розмальована вуаль») та продюсер.
1994 – в ніч з 27 на 28 вересня в Балтійському морі затонув пором "Estonia" (раніше "Viking Sally", "Silja Star", "Wasa King") - естонський пором судноплавної компанії "Estline", побудований в 1979 році у ФРН судноверфі «Meyer Werft» у Папенбурзі. В результаті катастрофи зникли безвісти 757 людей і загинули 95 осіб (всього 852) з 989 пасажирів і членів екіпажу, що перебували на борту. Це найбільша в Європі аварія корабля у мирний час.
1999 – бразильський футболіст Рональдо призначений послом миру в Косово. Він очолить кампанію боротьби зі злиднями в краї. Ця акція – частина програми розвитку ООН з боротьби зі злиднями в усьому світі.
2000 – афганський рух «Талібан» зажадав від Москви компенсації за десятилітню окупацію Афганістану.
2001 – тодішній генеральний секретар ООН Кофі Аннан став Нобелівським лавреатом.
Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Анна, Валентин, В’ячеслав, Георгій, Єгор, Єремія, Іван, Іларіон, Кирило, Макар, Марія, Марк, Нестор, Олександр, Остап, Родіон, Теодор, Тетяна, Уляна, Федір, Харитон, Юліана, Ян. Іменини за Юліанським календарем відзначають: Андрій, Валеріан, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іван, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Стефан, Федот, Яків.
за Новоюліанським календарем: Анна, Валентин, В’ячеслав, Георгій, Єгор, Єремія, Іван, Іларіон, Кирило, Макар, Марія, Марк, Нестор, Олександр, Остап, Родіон, Теодор, Тетяна, Уляна, Федір, Харитон, Юліана, Ян.
за Юліанським календарем: Андрій, Богдан, Валеріан, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іван, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Марк, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Стефан, Федот, Яків.