
URL новости: https://redpost.com.ua/1001446/1255208-23-lyutogo-yake-sogodni-svyato-prikmeti-traditsiyi-ta-zaboroni-dnya
23 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
23 лютого за новим стилем у народному календарі – Прохор Весновій; селяни вірили, що у цей день розпочинався поворот на весну.
З цим днем пов'язано кілька приказок та приказок про погоду, наприклад така: «До Прохора стара охала: ох, студено. Прийшов Прохор і Влас: не весна в нас?» (Пам'ять святого Власа відзначається наступного дня).
Незважаючи на те, що зими все ще остерігалися та просили лютий «не хмурити брови на весну», було зрозуміло, що панувати морозу залишалося недовго: навіть якщо на Прохора було холодно, люди вірили, що скоро прийде потепління, тому що весна поступово вступає у свої права: «На Прохора та зима заохає, а лютий вирує, але весну чує».
За старих часів літні люди спускалися з печей, виходили у двір і вбирали в себе першу весняну теплоту. У сонячну погоду обов'язково грілися під яскравими променями сонця, що пригрівають, вірячи в порятунок від недуг і в те, що дочекаються літньої спеки.
До речі, до свята намагалися запастися дровами з беріз і кленів. Тому що день Весняк будив листяні дерева, в них починався рух соку і рубати їх у цей період означало зробити великий гріх.
Ще 23 лютого православна церква вшановує пам'ять Харалампія Магнезійського, цього святого називали покровителем чиновників.
23 лютого мужики збиралися на сільське сходження: вислуховували доповідь старости, а потім вирішували: залишити її чи обрати нового. Сільського старосту обирали зазвичай на три роки, але могли і достроково усунути з посади, якщо він робив серйозну провину: наприклад, витратив громадські гроші.
Заборони 23 лютого
- не варто далеко відходити від дому, щоб не потрапити в руки до нечистої сили,
- не можна працювати,
- не складати плани на майбутнє,
- не можна позичати гроші,
- не носити речі чорного кольору.
Також цього дня
У 1685 народився Георг Фрідріх Гендель, німецький композитор епохи бароко, відомий своїми операми, ораторіями та концертами.
1850 – у швейцарському селі народився Цезар Рітц, геній готельного менеджменту, засновник знаменитого французького готелю Ritz, який став символом розкоші та аристократизму.
1874 - британський майор Уолтон Вінгфілд оформив патент на гру в теніс. Цю гру він вигадав у 1873 році, щоб розважати гостей на прийомах у своєму особняку в Уельсі, а також опублікував перші правила гри. За основу майор взяв гру «Роял-теніс», яка з'явилася ще у XII столітті у Франції та була дуже популярною серед французької аристократії до Великої Французької революції.
1878 – народився Казимир Малевич, художник-абстракціоніст, творець знаменитого «Чорного квадрата». За однією з версій, любов до малювання розвинулася у нього на тлі розписів села Пархомівка Харківської губернії, де його батько працював управителем цукрових заводів відомого на той час мільйонника Миколи Терещенка.
1885 – у Девонширі (Англія) злочинець Джон Лі став єдиною у світі людиною, яка вижила після трьох повішень (незабаром страту йому замінили на довічний ув'язнення).
1889 – народився Віктор Флемінг, американський кінорежисер, автор фільму «Віднесені вітром».
1893 - Рудольф Дізель отримав патент на дизельну установку.
1903 – Куба передає США базу Гуантанамо у вічну оренду.
1941 – вперше отримано плутоній.
1947 – засновано Міжнародну організацію зі стандартизації (ISO).
1959 – у Страсбурзі відкрилася Перша сесія Європейського суду з прав людини.
1965 – народилася Крістін Девіс, американська актриса, вона ж Шарлотта із «Сексу у великому місті».
1978 – відбувся дебютний виступ нового гурту Девіда Ковердейла «Whitesnake».
1983 – народилася Емілі Блант, британська актриса («Дика штучка», «Міняючі реальність», «Диявол носить «Prada», «Петля часу»).
1987 – спалах наднової SN 1987A досяг Землі. Це найближча наднова з часів винаходу телескопа.
2000 – Карлос Сантана отримав 8 нагород «Греммі» – з десяти можливих номінацій. У 2003 році цей результат повторила Нора Джонс, яка також виборола вісім статуеток «Греммі».
2010 – невідомі злочинці залили понад 2,5 мільйони літрів дизельного палива та інших вуглеводнів у річку Ламбро, у північній Італії, що призвело до екологічної катастрофи.
2012 – серія нападів на території Іраку, 83 вбиті та понад 250 отримали поранення.
Іменини відзначають:
Аркадій, Валентин, Василь, Ганна, Герман, Григорій, Лука, Павло, Прохор, Федір.