
URL новости: https://redpost.com.ua/1001446/1278094-9-lyutogo-yake-sogodni-svyato-prikmeti-traditsiyi-ta-zaboroni-dnya
9 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
Сьогодні відзначається Міжнародний день стоматолога.
Традиція відзначати 9 лютого Міжнародний день стоматолога поступово набирає популярності у всьому світі. Україна приєдналася до цієї традиції у 1993 році.
Цей день святкується у день пам'яті Святої Аполлонії. Існує легенда, що просто вимовляючи ім'я Аполлонії та помолившись їй, можна зняти зубний біль.
* * *
9 лютого світ відзначає День піци. Ця смачна страва, як вважають, з’явилася у Неаполі. У 1738 році саме тут відкрили перший заклад, де готували відкриті коржіки з різноманітною начинкою. Нині лише у Неаполі можна знайти понад 800 піцерій, а також їх безліч у різних містах та країнах світу. Починаючи як їжа для бідняків, піца завоювала серця багатьох гурманів і стала справжнім символом національної та світової кухні.
* * *
Сьогодні «винуватцями урочистостей» виступають також ті, кому нема чого приховувати, – працівники стриптизу. День народження стриптизу відзначається сьогодні тому, що цього дня танцівниця вперше оголилася перед публікою. Це сталося увечері 9 лютого 1893 року у відомому паризькому кабарі Мулен Руж. Весь одяг скинула з себе красуня-актриса на ім'я Мона. За непристойну поведінку фривольну дамочку заарештували та оштрафували на 100 франків, що викликало протест та заворушення у столиці Франції.
* * *
9 лютого відзначається важлива дата в історії волейболу. Саме цього дня 130 років тому, у 1895 році, Вільям Дж. Морган, інструктор YMCA в місті Холіок, штат Массачусетс, США, винайшов волейбол. Морган прагнув створити гру з мінімальним фізичним контактом, яка була б доступна людям різного віку та рівня фізичної підготовки. Спочатку її називали "мінонет", але пізніше змінили на "волейбол" — від англійських слів "volley" (відбивати на льоту) та "ball" (м'яч).
* * *
9 лютого також відзначають Всесвітній день шлюбу, який святкують у другу неділю лютого. Це свято було започатковане у 1981 році організацією Worldwide Marriage Encounter в США для підтримки інституту шлюбу. У 1983 році свято стало міжнародним, і з того часу його святкують у багатьох країнах. Символом цього дня є силуети чоловіка та жінки у формі серця, що втілюють єдність та любов у шлюбі.
Православні свята та прикмети дня
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують памʼять святого мученика Никифора, який жив в Антіохії Сирійській у III столітті. Згадують також преподобного Панкратія, затворника Києво-Печерського, який жив у XIII столітті. У народі день називають Никифори-Панкрати.
Панкратія, відомого своїм даром зцілення, просять про здоров’я та одужання, а Никифора — про мудрість і примирення. Вважається, що день сприятливий для початку лікування — хвороба швидше відступить. Цього дня важливо просити прощення і самому пробачати кривдників.
Була традиція на Никифора збирати різне насіння, виставляти його на три ранкові зорі на мороз і відкладати його до посівної. Вважалося, що це дає більшу стійкість рослин до температурних перепадів.
Що не можна робити:
- бажати іншим зла, лихословити, сваритися;
- брати і давати гроші в борг;
- тримати в домі зіпсовані чи зламані речі;
- розпочинати і планувати будь-які справи – можуть чекати невдачі;
- лінь і неробство особливо засуджуються – не за горами весна, слід готуватися до нового сезону.
За Юліанським календарем, 9 лютого у церковному календарі значиться як день перенесення мощів святителя Іоанна Золотоуста з Комана до Константинополя.
Цьому святому в народі прийнято молитися про просвітництво розуму і розуміння духовної грамоти, а також про допомогу в розпачі. Крім того, в день Іоанна Золотоуста вимовляли особливу змову від зубного болю. Він звучав так: «Лазарева субота, Золотоусть день, у кого болять зуби, щоб ті зуби скам'янілі і повік не хворіли».
Згідно з народними повір'ями, 9 лютого не варто робити покупки, дарувати подарунки, а також мити голову. Крім того, слід уникати травм, особливо порізів та опіків.
Також цього дня
У 1441 році народився Алішер Навої, узбецький поет, мислитель і державний діяч.
1648 – відповідно до більшості джерел, Богдана Хмельницького було обрано гетьманом Війська Запорізького.
1846 – народився Вільгельм Майбах, винахідник першого мотоцикла, першого автомобіля «Мерседес».
1895 – створено гру у волейбол. Її вигадав вчитель фізкультури американського штату Массачусетс Вільям Могран. У новій командній грі у м'яч Морган вирішив змішати елементи баскетболу, бейсболу та гандболу. Він запозичив сітку з тенісу і встановив її на висоті приблизно 196 см від підлоги, так, щоб сітка була вищою за голову людини середньої на ті часи зростання. Суть гри в тому, щоб перекидати м'яч над сіткою. Кількість учасників спочатку була необмежена. Саму ж гру охрестили «mintonette» і лише через пару дітей перейменували на звичний всім волейбол.
1900 – 20-річний американський тенісист Двайт Ф. Девіс засновує на честь нього Кубок Девіса. Першим володарем кубка Девіса були США, які з рахунком 3:0 перемогли Великобританію. Щоправда, окрім цих двох країн більше ніхто в тому турнірі й не брав участі.
1932 – на позачерговій сесії ВЦВК УРСР ухвалено рішення про створення в Україні 5 областей: Вінницької, Дніпропетровської, Одеської, Київської та Харківської.
1945 – народилася Міа Ферроу, американська актриса («Дитина Розмарі», «Пурпурна троянда Каїра», «Ханна та її сестри»).
1948 – у Токіо засновано Всесвітній центр айкідо Айкікай.
1969 – здійснив свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнг-74.
1964 – The Beatles вперше з'явилися у прямому ефірі американського телебачення («Шоу Еда Саллівана»); шоу дивилися майже 74 млн. телеглядачів.
1972 – відбувся перший виступ гурту Пола Маккартні Wings.
1979 – народилася Чжан Цзії, китайська актриса («Герой», «Мемуари гейші», «Будинок літаючих кинджалів», «Воїн»).
1993 – Пол Маккартні випустив сольний альбом Off the Ground.
2018 – поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців. Багато вбитих і поранених.
Іменини відзначають:
за Новоюліанським календарем: Василь, Геннадій, Іван, Інокентій, Никифор, Олександр, Панкрат, Петро, Тихін.
за Юліанським календарем: Дмитро, Іван, Петро.