URL новости: https://redpost.com.ua/1001446/1275055-30-zhovtnya-yake-sogodni-svyato-prikmeti-traditsiyi-ta-zaboroni-dnya
30 жовтня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
30 жовтня у світі відзначають день ортопедичних медсестер і медбратів. В Україні - День працівників підрозділу боротьби з незаконним обігом наркотиків.
30 жовтня професійне свято в Україні відзначають люди, які присвятили життя боротьбі з обігом та розповсюдженням наркотиків. Спеціальний підрозділ по боротьбі з незаконним обігом наркотиків в Україні у структурі МВС створили у 1993 році, а у 2015 році його реорганізували, перетворивши на Департамент протидії наркозлочинності.
* * *
30 жовтня відзначається Міжнародний день ортопедичних медсестер і медбратів. Започаткували в США 1990 року. До 2001 року свято мало національний характер, а потім поширилося в інші країни. Робота ортопедичних медбратів та медсестер дуже важлива та потребує володіння спеціальними навичками і знанням. Від того, наскільки грамотними будуть їхні дії, залежить швидкість одужання пацієнта.
Прикмети дня
За Новоюліанським календарем, на який православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять священномученика Зіновія та його сестри Зіновії.
Це був день мисливців, які вже починали виходити на полювання зайців. А ще прилітали снігурі. Якщо їх вже видно на деревах, то зима близько.
Що не можна робити:
- лихословити і сваритися;
- відмовляти у допомозі;
- вінчатися, тому що буде недовгим шлюб.
За Юліанським календарем, 30 жовтня православна церква вшановує пам’ять пророка Осії, який жив в Ізраїльському царстві.
Осію в народі прозвали колісником, оскільки у цей день зазвичай перевіряли справність коліс. Чоловіки знімали з возів колеса та залишали у сараях до весни. Водночас у цей день витягували сани, очікуючи, що незабаром випаде сніг.
Дітям цього дня загадували загадки про колеса та візи. Відомі, наприклад, такі: «Пані підфарбована, поперек підперезана, а спина намазана»; «Чотири братики вмовилися ганятися, як не біжать, один одного не наздоженуть»; "Один іде, чотирьох за собою веде, а п'ятий сидить, на всі очі дивиться".
Що не можна робити:
- лінуватися та відмовляти у допомозі нужденним;
- зловживати спиртним та шкідливою їжею;
- робити на городі або тяжко працювати;
- сваритися з оточуючими;
- ходити у лазню та розпочинати нові справи.
Також цього дня
1751 – народився Річард Шерідан, ірландський драматург та політик («Суперники», «Поїздка до Скарборо», «Школа злослів'я»).
1871 – народився Поль Валері, французький поет і філософ («Юна Парка», «Морський цвинтар», «Зошити»).
1848 – у Львові розпочався перший з’їзд українських діячів науки – «Собор російських учених».
1877 – у Харкові народився Костянтин Іванович Платонов, психіатр та психоневролог, відомий своїми дослідженнями в галузі психотерапії та гіпнозу, автор оригінальної методики знеболювання гіпнозом під час пологів, учень В. М. Бехтерєва.
1888 - Джон Лауд (Уеймут, шт. Массачусетс) запатентував кулькову ручку.
1937 – народився Клод Лелюш, французький кінорежисер («Чоловік і жінка», «Шлюб», «Кіт і миша»).
1938 – у США на радіостанції CBS відбулася трансляція радіоверсії фантастичного роману Герберта Уеллса «Війна світів», стилізована під прямий репортаж із місця подій. Багато американців повірили у реальність подій, що викликало небачену паніку.
1941 – почалася блокада Севастополя із суші під час 2-ої світової війни. Після 250 днів оборони у липні 1942 року Севастополь капітулював.
1960 – народився Дієго Марадона, футболіст, колишній головний тренер збірної Аргентини.
1967 – вперше в космосі здійснено автоматичне стикування кораблів, це були апарати «Космос-186» та «Космос-188», які були прототипами космічного корабля Союз.
1974 – в'язні мордівських таборів уперше відзначили голодуванням день політв'язнів. З 1991 року відзначається День пам'яті жертв політичних репресій.
1987 – у Києві дебютував український рок-гурт «Воплі Відоплясова» (скорочено ВВ).
1990 – здійснено стикування тунелю, що поєднав Англію та Францію під Ла-Маншем.
Іменини відзначають:
за Новоюліанським календарем: Альона, Анастасія, Артем, Герман, Ілона, Йосип, Леонід, Макар, Максим, Марк, Матвій, Олександр, Олена, Петро, Семен, Степан, Юліан.
за Юліанським календарем: Анатолій, Андрій, Антон, Дем'ян, Ізабелла, Йосип, Кузьма, Лазар, Леонтій, Олександр, Осія, Сергій, Софія, Юліан.