
URL новости: https://redpost.com.ua/1001446/1273992-29-veresnya-yake-sogodni-svyato-prikmeti-traditsiyi-ta-zaboroni-dnya
29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
Цього дня нагадують про необхідність дбати про «мотор» організму.
Всесвітній День серця з'явився у календарі з ініціативи Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). До 2011 року він проводився в останню неділю вересня, потім за ним закріпили постійну дату - 29 вересня.
Мета Дня – донести до людей небезпеку серцево-судинних захворювань та необхідність профілактичних заходів щодо ішемічної хвороби серця та мозкового інсульту у всіх групах населення.
Всесвітня федерація серця визначила чотири правила, яким необхідно слідувати у повсякденному житті:
- Відмовтеся від шкідливих звичок. Насамперед це куріння та алкоголь.
- Дотримуйтесь принципів здорового харчування. Ваш раціон повинен містити овочі та фрукти. Уникайте жирної, смаженої та висококалорійної їжі.
- Займайтеся спортом. Або хоч би підтримуйте фізичну активність. Для профілактики серцево-судинних захворювань достатньо 2,5 години будь-якої рухової активності на тиждень.
- Контролюйте артеріальний тиск. Періодично змінюйте тиск у медичних закладах, а за потреби придбайте домашній тонометр.
Дотримуючись цих правил, можна знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Цікаво, що за п'ять хвилин серце перекачує близько п'яти літрів крові, а протягом року цей обсяг перевищує 2,5 мільйона літрів, що дорівнює розміру олімпійського басейну.
Також цього дня
У 1547 народився Мігель де Сервантес, іспанський письменник, творець нового гумористичного роману, який занапастив лицарську романтику.
1621 – укладено Хотинську угоду, за якою Польща зобов'язалася перед Туреччиною утримувати запорізьких козаків від набігів на Крим.
1650 – у Лондоні Генрі Робінсоном було відкрито перше у світі шлюбне агентство.
1829 – у Лондоні за наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Роберта Піля створено цивільну поліцію, згодом – Скотланд-Ярд.
1845 – народився Іван Карпенко-Карий, український письменник («Наймичка», «Бесталанна»).
1866 – народився Михайло Грушевський, український історик та громадський діяч, перший Президент України.
1897 – було вперше виконано танго. Це відбулося у Буенос-Айресі у театрі «Олімпо» на прем'єрі вистави «Креольський суд».
1912 – народився Мікеланджело Антоніоні, італійський кінорежисер, володар «Оскара» («Дама без камелій», «Крік», «Ідентифікація жінки»).
1913 – французький льотчик Моріс Прево літаком «Deperdussin» вперше перевищив швидкість 200 км/год.
1916 – Джон Рокфеллер, засновник компанії "Стандарт Ойл", став першим у світі мільярдером.
1926 – закрита та проголошена музеєм Києво-Печерська Лавра.
1938 – український письменник і бандурист Гнат Хоткевич засуджений до страти.
1941 – перші масові розстріли мирного населення, вчинені гітлерівцями в урочищі Бабин Яр під час окупації Києва у 1941-1943 роках. Жертвами злочину стали понад сто тисяч людей – військовополонених і цивільних громадян, серед яких представники єврейської національності і ті, хто намагався їх урятувати, українці, роми, караїми, учасники українського визвольного руху, заручники, «саботажники», порушники комендантської години, пацієнти психіатричної клініки. Розстріли в Бабиному Яру відбувалися майже щоденно понад два роки від вступу нацистів та їхніх союзників до Києва вересні 1941-го і до завершення окупації міста в листопаді 1943 року. За цей час було знищене практично все єврейське населення міста.
1976 – народився Андрій Шевченко, український футболіст, нападник, грав у «Мілані» (Італія), «Челсі» (Англія), з 2009 року був нападником «Динамо» (Київ), капітаном збірної України. Завершив футбольну кар'єру після Євро-2012. Протягом 2016—2021 років — головний тренер національної збірної України.
1988 – Нобелівську премію миру присуджено миротворчим силам ООН.
2003 – росіяни почали будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла, подальший Конфлікт щодо острова Тузла.
У Харкові...
29 вересня 1780 року на урочистостях, присвячених відкриттю Харківського намісництва, на Університетській гірці було влаштовано народне гуляння з ілюмінацією та феєрверком, а також театральну виставу – першу в Харкові.
Іменини відзначають
за Новоюліанським календарем: Іван, Ян.
за Юліанським календарем: Віктор, Григорій, Дорофей, Йосип, Ісаак, Людмила, Олексій, Сергій.