
URL новости: https://redpost.com.ua/1001446/1271793-15-lipnya-yake-sogodni-svyato-prikmeti-traditsiyi-ta-zaboroni-dnya
15 липня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
З цього року 15 липня Україна відзначає День Української Державності.
День Української Державності був заснований у 2021 році шляхом підписання офіційного документа на честь 30-ї річниці Незалежності України. Таким чином, у 2024 році українці святкують це свято лише втретє.
Свято відзначається в День хрещення Київської Русі – України та символізує тисячолітню історію державотворення України, корені якої сягають до середньовічної держави Київська Русь.
У 2024 році свято вперше буде відзначатися 15 липня. Раніше воно святкувалося 28 липня, але з переходом на новоюліанський календар, дату було змінено.
Планувалося зробити цей день офіційним вихідним. Проте через війну та введення воєнного стану святкові вихідні наразі скасовані.
Історія українського державотворення засвідчується першими згадками про заснування столиці Давньоруської держави – міста Києва та подіями, пов’язаними з діяльністю князя Київського Володимира. У 988 році він прийняв християнство як державну монорелігію, що стало для України цивілізаційним вибором. Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності. Давня Русь успішно долучилася до загальноєвропейського культурно-релігійного простору.
Її державотворчі традиції продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.
* * *
День українських миротворців Верховна Рада України заснувала у 2013 році, він відзначається щороку 15 липня.
Українські військовослужбовці вперше взяли участь у миротворчій місії 1992 року, під час війни у Югославії.
За цей час близько 37 тисяч українських миротворців взяли участь у миротворчих операціях та місіях по всьому світу: у Косові, Боснії та Герцеговині, Східній Славонії, Анголі, Македонії, місії ОБСЄ у Косові, Гватемалі (МІНУГУА), Таджикистані, Афганістані Хорватії, Кувейті, Сьєрра-Леоне, місії ОБСЄ у Грузії, Придністров'ї, Іраку, Лівані, Ефіопії та Еритреї, місії ООН у Грузії, Судані, Кот-д'Івуарі, Демократичній Республіці Конго та ін.
До українських миротворців входять представники МВС, медики та інші фахівці.
До речі, для українських миротворців 15 липня стало другим професійним святом. Першим днем їх вшанування – поряд із миротворцями всього світу – вважається Міжнародний день миротворців, заснований Генеральною Асамблеєю ООН у 2002 році. Він відзначається 29 травня – у день, коли 1948 року було організовано першу місію Ради безпеки ООН з підтримки миру.
* * *
У 2014 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 15 липня Всесвітнім днем навичок молоді. Ініціатива цього свята належить делегації Шрі-Ланки, яка була стурбована зростаючим безробіттям серед молодих людей. Мета свята полягає у тому, щоб додаткові навички полегшували молоді доступ на динамічний ринок праці та сприяли більш усвідомленому прийняттю рішень щодо роботи і життя в цілому.
Згідно зі статистикою, молодь майже втричі частіше залишається без роботи порівняно з дорослими. Крім того, кожен п’ятий юнак у світі живе в умовах крайньої бідності, навіть маючи роботу.
Православні свята та прикмети дня
За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять рівноапостольного великого князя Володимира.
Вранці потрібно запалити свічку та помолитися святому Володимиру, просячи миру, Божої допомоги. Потім випити натще святої води, окропити нею всі кімнати в будинку. Так ви зможете захиститись від усього лихого.
Що не можна робити:
- користуватися гострими предметами;
- робити генеральне прибирання в оселі;
- виходити на город чи в поле і там працювати.
За Юліанським календарем, 15 липня православна церква святкує положення Чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні.
Слов'яни цього дня вшановували Берегиню — божество, яке вшановується як мати всіх духів і всього багатства землі.
Берегиню нерідко представляли як білоствольної берези. Тому дівчата ходили в ліс — поклонитися цьому дереву та попросити щастя у коханні.
Деякі дослідники вважають, що берегинями називали також русалок - "берегових дів". Невипадково Берегиня допомагала рибалкам, у відповідь на прохання про допомогу дарувала їм багатий улов. Також її називали захисницею всіх, хто мешкає по берегах річок.
Берегиня допомагала селянам практично у будь-якому починанні: охороняла худобу, наділяла трави цілющими властивостями, живила плоди та овочі. У сіножаті потрібно було виносити на луки вишиті рушники і після вмивання втиратися ними, щоб придбати здоров'я і силу. А ось займатися жнивами цього дня не слід.
З поширенням християнства образ Берегині змішався з образом Богоматері, і цього дня люди вшановували «Матуся Сиру Богородицю». Звали свято також днем Петрової Матки — на ім'я святого Петра, якого згадували незадовго до цього.
На Берегиню можна було спробувати приворожити коханого. Для цього треба було взяти маленьку березову гілочку і покласти на поріг. Щойно хлопець переступав цю гілочку, дівчина негайно підбирала її і ховала в сухе місце, примовляючи: «Як цей прут сохне, то нехай і він (називалося ім'я юнака) від любові до мене сохне».
Також 15 липня було прийнято виносити на луки вишиті рушники, розстеляти їх по вологій від роси траві, а потім обтирати ними обличчя. Вважалося, що це принесе людині здоров'я та силу. Після цього рушники вивішувалися на просушування на березах, щоб дерева могли поділитися своєю силою з тканиною. Потім такі рушники використовувалися в різних народних ритуалах, наприклад, при сватанні або на весіллі, для того, щоб молодих ніхто не наврочив, а їхнє спільне життя було щасливим.
Також цього дня
1606 – з'явився на світ Рембрандт (а точніше, Рембрандт Харменс ван Рейн), знаменитий голландський художник, один з найвідоміших і найшанованіших художників Голландії XVII століття.
1916 – американський інженер Вільям Боїнг заснував компанію «Пасифік аеро продактс», яка за кілька місяців змінила назву на «Боїнг ерплейн».
1952 – народився Террі О`Квін, американський актор, відомий за роллю Джона Локка в телесеріалі «Залишитися в живих», а також за роллю Пітера Уоттса в серіалі «Тисячоліття».
1959 – на екрани США вийшов фільм «Дехто любить гаряче» з Мерілін Монро, Тоні Кертісом та Джеком Леммоном у головних ролях. У радянському прокаті йшов під назвою «У джазі лише дівчата».
1961 – народився Форест Уітакер, американський актор («Взвод», «Останній король Шотландії», «Телефонна будка»). Він став четвертим афроамериканцем, який отримав «Оскар» за найкращу чоловічу роль.
1968 – у Харкові розпочалося будівництво метро. На вулиці Слов'янській, неподалік Південного вокзалу, в урочистій обстановці було закладено перший ствол.
1976 – народилася Даян Крюгер (справжнє ім'я – Даян Хайдкрюгер), американська актриса німецького походження («Троя», «Безславні ублюдки», «Скарб нації»).
1982 – в Англії вийшов фільм Pink Floyd: The Wall (Стіна).
1983 - Nintendo випустила ігрову приставку, відому у нас як Dendy.
1988 – на екрани США вийшов фільм «Міцний горішок» із Брюсом Віллісом у головній ролі.
1997 – у Майамі-Біч застрелено Джанні Версаче, італійського модельєра. Його смерть огорнута таємницею досі, хоча вбивцю знайшли одразу. Ним був Ендрю Кунанан, жиголо, який заробляв зв'язки з багатими чоловіками. Але мотив злочину так і залишився невідомим для публіки.
1998 – відбувся перший прямий ефір Нового каналу, який вважається днем народження каналу.
2002 – у йорданському червономорському порту Акаба на півдні Йорданії виявлено найдавнішу християнську церкву у світі. Відкриття зробила спільна американо-канадсько-європейська експедиція. Вона вела розкопки у пошуках стіни стародавньої Акаби – візантійського міста, історична назва якого Ілі. У ході розкопок за стіною стародавнього міста було виявлено церкву площею близько 416 кв. м, висотою від 3 до 5 м. Дослідження показало, що це найдавніша християнська церква на землі. Фахівці вважають, що вона була збудована у 300 році нашої ери.
2006 – засновано сервіс мікроблоггінгу Twitter.
Іменини відзначають
за Новоюліанським календарем: Василь, Володимир, Петро.
за Юліанським календарем: Арсеній, Фотій, Ювеналій.